top of page

Om Eddy Media

EDDY MEDIA er et dansk produktionsselskab, der udvikler og producerer dokumentar - og reportageprogrammer til tv og stream.  Bag selskabet er to erfarne navne fra mediebranchen: Tidligere DR-redaktør Sofia Fromberg og Christian Vorting, der har arbejdet både i DR og i en række produktionsselskaber, herunder som producent hos SAND TV og faktachef i BLU. 

EDDY MEDIA er skabt ud fra en fælles vision om at skabe væsentligt indhold med et stærkt why og gøre det til must see for de mange.​ I en tid hvor dansk indhold er under pres fra alle fronter, vil vi gerne skabe en modstrøm og skrue op for de danske talenter og de danske, originale ideer. Samtidig er vores mål at lave branchens mest velproducerede faktaprogrammer med høj filmisk kvalitet. 

Christian Vorting

Producent & partner

vorting@eddymedia.dk

IMG_5173_edited_edited.jpg

Tue Rye Christensen

Producent

tue@eddymedia.dk

Mikkel.jpeg

Mikkel Lindmark

Produktionskoordinator

mikkel@eddymedia.dk

IMG_4239_edited.jpg

Emma Christensen

Tilrettelæggerpraktikant

emma@eddymedia.dk

Doc - 03-10-2022 - 15_edited_edited.png

Sophie Rosendal

VJ

sophie@eddymedia.dk

IMG_5172_edited.jpg

Rosa Vestergaard

Tilrettelæggerpraktikant

rosa@eddymedia.dk

IMG_5171_edited.jpg

Katrine Hornnes

VJ & tilrettelægger

katrine@eddymedia.dk

David.jpeg

David Rue

Klipper

Sofia portræt_edited_edited.jpg

Sofia Fromberg

Producent & partner

sofia@eddymedia.dk

p09-1_edited_edited.jpg

Ingeborg L. Haslund-Vinding

Redaktionschef

ingeborg@eddymedia.dk

logo_eddy_edited_edited_edited.jpg

Johanne Lund

Produktionsleder

johanne@eddymedia.dk

logo_eddy_edited_edited_edited.jpg

Marie Amalie Schøning

Researcher

marieamalie@eddymedia.dk

IMG_4269 (1)_edited.jpg

Karen Ravnsted-Larsen

Postproducer

karen@eddymedia.dk

logo_eddy_edited_edited_edited.jpg

Janus Køster

Redaktionschef

janus@eddymedia.dk

IMG_4460_edited.jpg

Laura Andrea Friis

Klipper

laura@eddymedia.dk

IMG_5174_edited.jpg

Kasper Norup

Klipper

bottom of page